Dom pod ochroną- alarm

WERSJA BEZPRZEWODOWA NAJLEPSZA

W skład każdej instalacji alarmowej wchodzi wiele elementów – centrala alarmowa, urządzenia sterujące, czujniki i sygnalizatory (ich opis poniżej). Komunikacja między nimi może następować radiowo albo poprzez przewody.

W omawianym przypadku – montowania alarmu w istniejących budynku – lepiej wybrać tę pierwszą opcję. Co prawda urządzenia radiowe są droższe, ale ich zainstalowanie nie wiąże się z takimi niedogodnościami, jak w przypadku elementów połączonych przewodami. Te trzeba bowiem ukryć w listwach elektroinstalacyjnych na powierzchni ścian i sufitów lub pod tynkiem, w specjalnie wykutych bruzdach. Taki wariant oznacza zapyleni domu i wyższe koszty robocizny (nie będzie to problemem, jeśli montowanie alarmu połączymy z większym remontem, np. kładzeniem nowych tynków). Kolejnym argumentem przemawiającym za wersją bezprzewodową jest możliwość modyfikacji instalacji alarmowej (np. zmiany ustawienia czujników) na etapie eksploatacji. Trzeba jednak dodać, że urządzenia porozumiewające się radiowo wymagają co pewien czas wymiany baterii. Ponadto w modelach tych zdarzają się zaniki zasięgu czujników.

ELEMENTY INSTALACJI ALARMOWEJ

Najważniejszym elementem instalacji jest centrala alarmowa. To swoisty mózg systemu, którego zadaniem jest odbieranie i interpretowanie sygnałów z czujników alarmowych. W przypadku wykrycia nietypowego zdarzenia – uruchamia alarm, jednocześnie wysyłając informację do agencji ochrony. Centralę montuje się w miejscu trudno dostępnym dla włamywacza – aby nie dało się jej szybko znaleźć i unieruchomić systemu.

instalacja alarmowa
instalacja alarmowa

Do komunikowania z centralą alarmową służą urządzenia sterujące – manipulatory, piloty, karty zbliżeniowe i breloki. Dzięki nim aktywujemy i dezaktywujemy system, a także zaprogramujemy instalację. Urządzenia te poinformują nas również o uruchomieniu alarmu i wszystkich zdarzeniach. które zarejestrował system alarmowy. Manipulator najczęściej umieszcza się w pobliżu drzwi wejściowych lub w garażu, ewentualnie w innym łatwo dostępnym miejscu, aby móc szybko wydać polecenie centrali alarmowej.

Sygnały o zagrożeniu odbierają różnego rodzaju czujniki:

  • bariery mikrofalowe i bariery podczerwieni – umieszcza się je na posesji – na ogrodzeniu, na ścianie domu przy oknach i drzwiach, a także przy bramie garażowej. Elementy te wysyłają wiązki promieniowania, a ich przecięcie uruchamia alarm;
  • czujniki ruchu – instaluje się je w domu. Mogą reagować na mikrofale lub podczerwień, ewentualnie na oba rodzaje promieniowania naraz. Urządzenia dualne są efektywniejsze, ponieważ dzięki nim można wyeliminować fałszywe alarmy. Jeżeli mamy zwierzęta, należy zainstalować czujniki ignorujące małe obiekty;
  • czujniki chroniące okna i drzwi – do tej grupy zalicza się kilka urządzeń. Modele kontaktronowe sygnalizują otwarcie stolarki. Składają się z magnesu umieszczonego na skrzydle okna lub drzwi oraz z kontaktronu zamontowanego na ościeżnicy. Oddalenie się tych elementów od siebie wzbudza alarm. Z kolei czujniki reagujące na dźwięki wywołane zbiciem szkła oraz czujniki wibracyjne umieszcza się w pobliżu okien i drzwi tarasowych. Uruchomią one alarm podczas próby ich wyważenia lub wybicia. Czujniki wibracyjne można też zainstalować na ogrodzeniu posesji, a także przy zamku drzwiowym:
  • czujniki sygnalizujące awarie instalacji domowych lub pożar – umieszcza się je w kuchni, przy kominkach i kotłach grzewczych. Czujniki czadu informują o niebezpiecznym stężeniu tlenku węgla, a czujniki dymu – o dymie i wysokiej temperaturze. Czujnik gazów usypiających uruchomi alarm w momencie rozpylenia np. chloroformu, utrudniając włamanie na tzw. śpiocha. Innym typem są czujniki reagujące na wysokie stężenie gazu ziemnego lub płynnego. które montuje się odpowiednio pod sufitem i przy podłodze. Z kolei o wycieku wody ostrzegają czujniki zalania, umieszczane tuż nad podłoga w kuchni i łazience;
  • sygnalizatory i urządzenia powiadamiania – montuje się je w miejscach widocznych, ale trudno dostępnych dla włamywacza. Urządzenia te emitują sygnał dźwiękowy i błyski świetlne w momencie próby wtargnięcia do budynku. Alarmują nie tylko najbliższe otoczenie – sygnał trafia za pośrednictwem centrali alarmowej również do właścicieli domu i agencji ochroniarskiej.
Facebook Comments

Dodaj komentarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij