Gdy wszystko jest za mgłą

Życie z wadą wzroku nie jest ani proste ani przyjemne. Niezależnie od tego, czy jesteś krótko czy dalekowidzem, bez wspomagania w postaci okularów albo soczewek widzisz wszystko jak za mgłą. Kształty są rozmazane, ludzie zlewają się w jedną kolorową plamę. Masz problemy z oceną odległości i musisz bardziej ufać innym zmysłom. Czy możemy sobie jakoś pomóc?

wzrok
wzrok

Na czym polega krótko i dalekowzroczność

W prawidłowo działającym oku równoległe promienie światła skupiane są na siatkówce, na której powstaje obraz. Oko krótkowzroczne skupia światło przed siatkówką a dalekowzroczne, za siatkówką. Efektem jest rozmazany obraz. Krótkowidze starają się poprawić widzenie poprzez mrużenie oczu, dalekowidze, napinając mięśnie oka. Jednakże zazwyczaj okazuje się, że bez pomocy okularów się nie obejdzie. Mają one za zadanie skupić promienie światła dokładnie na siatkówce. Poprawiają komfort widzenia, a nierzadko także komfort życia.

Jak sobie pomóc

Oczywiście podstawą są dobrze dobrane okulary albo soczewki kontaktowe. Obecnie mamy bardzo duży wybór oprawek okularowych a moda sprawiła, że niektórzy noszą nawet tzw. „zerówki”. Coraz więcej jest również soczewek kontaktowych. Czasami jednak wada wzroku daje się nam bardzo we znaki a korzystanie z okularów i soczewek bywa kłopotliwe. Dlatego z pomocą przychodzi nam medycyna. Możemy skorzystać z ćwiczeń wzroku, które poprawiają działanie mięśni, ale niestety nie korygują wad. Warto też wspierać się od wewnątrz. Apteki oferują nam bardzo pomocne środki na wzrok. Mogą zawierać lutinę, która wspomaga działanie plamki żółtej. Można również zdecydować się na laserową korekcję wzroku, ale jest to już duża ingerencja, wymagająca przeprowadzenia odpowiedniego wywiadu medycznego.

Chcąc poprawić nasze widzenie, warto przetestować wiele opcji. Ćwiczenia oczu na pewno wzmocnią mięśnie oka, a środki na wzrok pomogą także na inne dolegliwości. Na przykład luteina działa dobrze na pamięć i skórę. Dlatego, oprócz tradycyjnych szkieł i soczewek, dobrze jest czasem sięgnąć po inne środki na poprawę naszego wzroku.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij