GRA PRZYGODOWO-ZRĘCZNOŚCIOWA – SHADOW C0MPLEX REMASTERED

Odświeżona wersja uhonorowanej licznymi nagrodami gry z 2009 r., po raz pierwszy dostępna na Steamie. Shadow Complex jest wzorcowym przedstawicielem gatunku metroidvania, mającym wszystkie jego cechy oraz wykorzystującym je w sposób zapewniający wielką frajdę +z rozgrywki. Eksploracja, szukanie alternatywnych ścieżek i ukrytych komnat nagradzane jest dodatkowymi punktami doświadczenia. Ponadto dużo satysfakcji daje wyszukiwanie sposobów na zaskoczenie wroga oraz wykorzystanie elementów otoczenia w celu wprowadzenia zamieszania lub lawinowej destrukcji. Fabuła utrzymana jest na granicy pastiszu klasycznego kina akcji – łatwo odnajdziemy tu popularne motywy, lecz podano je w bardzo świeży i humorystyczny sposób, daleki od głupkowatej parodii.

Para turystów podczas speleologicznej wycieczki na totalnym odludziu przypadkowo trafia do rozległego militarnego kompleksu i zostaje rozdzielona przez stacjonujące w nim siły zbrojne, przypominające bardziej szturmowców z „Gwiezdnych wojen” niż zwyczajne wojsko. Kobieta zostaje pojmana, oskarżona o szpiegostwo i przetransportowana w celu przesłuchania, a jej przyjaciel, w którego się wcielamy, wyrusza na ratunek. Początkowo humor opiera się na posądzeniu protagonisty przez antagonistów o przeprowadzenie sprawnej infiltracji na zlecenie wroga, podczas gdy uniknięcie aresztowania i przeniknięcie w głąb bazy było wynikiem czystego przypadku. Szybko jednak (jak w dobrym filmie klasy B) okazuje się, że nasz bohater jest kimś więcej niż zwykłym turystą… Scenariusz został przygotowany przez Petera Davida, scenarzystę komiksów oraz autora powieści z uniwersum „Star Trek”, i wiąże się z wydarzeniami przedstawionymi w powieściowej serii „Empire” autorstwa Orsona Scotta Car-da. Dialogi są bardzo zręcznie napisane i odegrane przez utalentowanych aktorów, nadają grze dodatkowej głębi. Kiedy czołgamy się szybami wentylacyjnymi, podsłuchujemy rozmowy w koszarach wroga. Ogromnym atutem gry jest świetna grafika 2,5D: wprawdzie nie wchodzimy nigdy w głąb ekranu, ale możemy rzucać w tym kierunku granatami lub prowadzić ostrzał jak w grach typu Cabal lub Operation Wolf. Ponadto zastosowanie takiej grafiki w niesamowity sposób wpływa na dynamikę rozgrywki – przeciwnicy wbiegają na miejsce akcji ze wszystkich kierunków, odrzuceni wybuchem czasem widowiskowo fruną w stronę, z której obserwujemy rozgrywkę. Niekiedy kamera zmienia położenie, pokazując rozgrywkę z całkiem innej perspektywy.

+

ciekawy scenariusz, wciągająca rozgrywka, oprawa audiowizualna

kilka momentów, w których gra nie działa tak jak powinna

Podsumowanie

Świetna gra, która powinna się znaleźć w bibliotece Steam każdego fana gier akcji.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij