Jak założyć firmę księgową?

Kto może założyć firmę księgową?

Firmę księgową może założyć każda osoba, która ma pełną zdolność do czynności prawnych, oraz jest niekarana w zakresie określonych przestępstw, a także zawrze umowę ubezpieczenia OC za szkody wyrządzone w związku z prowadzoną działalnością. Warunki wyższego wykształcenia kierunkowego, zdanego egzaminu państwowego zostały już zniesione. Dodatkowo nie ma już obowiązku posiadania certyfikatu księgowego Ministerstwa Finansów.

Biuro rachunkowe
Biuro rachunkowe

Jeśli właścicielowi zależy na uwiarygodnieniu profesjonalizmu biura w oczach klientów — co jest bardzo ważne — może się ubiegać o tak zwany certyfikat eksperta usług księgowych. Osoby prowadzące już biura rachunkowe, które uzyskają w SKwP tytuł certyfikowanego eksperta usług księgowych, będą zatem podlegały wymogom ustawicznego doskonalenia zawodowego — czyli coroczne doszkalanie się w zakresie 20 godzin. Natomiast, jeżeli posiadacz certyfikatu nie będzie wypełniał obowiązku dokształcania się, zostanie obowiązkowo wykreślony z rejestru.

 

Zakładanie biura rachunkowego – krok po kroku

Przy zakładaniu firmy księgowej trzeba spełnić wymogi, które zgodne są z rozpoczęciem działalności gospodarczej, a m.in. wypełnić formularz CEIDG, który można znaleźć w urzędach miasta oraz gminy, a także w Internecie. Za pomocą tego formularza dokonuje się kilku zgłoszeń do różnych instytucji. Druk ten jest jednocześnie wnioskiem o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej — tu nadaje się również REGON — zgłoszeniem identyfikacyjnym do Urzędu Skarbowego — nadanie numeru NIP oraz wyboru opodatkowanie — oraz zgłoszeniem płatnika składek ubezpieczeniowych dla ZUS. Tym samym wnioskiem, w ciągu siedmiu dni od jego powstania, zgłasza się również wszelkie zmiany z zakresu podawanych informacji. W formularzu CEIDG trzeba także podać rodzaj wykonywanej działalności, a numery wybranych czynności uzyskuje się z PKD.

Dobrze sprawującą się firmą księgową jest „BIZNES — EKSPERT Rachunkowość i Podatki” biuro rachunkowe w Łodzi. Zachęcamy do zapoznania się ich stroną internetową http://prawnopodatkowy.pl/, a także do skorzystania z oferowanej pomocy i oferty.

 

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij