Jakie buty wybrać na wyprawę w góry?

Górskie wyprawy rządzą się swoimi prawami. Tu nie ma miejsca na modę czy epatowanie luksusowymi markami – tu priorytetem jest wygoda, bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Na nic się zdadzą buty, które ładnie wyglądały na półce sklepowej, ale zupełnie nie sprawdziły się w górskich warunkach. Niepozorne buty, na które mogliśmy nie zwrócić uwagi w sklepie, mogą się zaś okazać prawdziwym hitem – tu nie ma reguł. Ważne jest, by na butach nie oszczędzać – to ona mają nam pomóc w dotarciu do celu, to one mają nam umożliwić miłe spędzenie wolnego czasu, to one są naszą podstawą – dosłownie i w przenośni.

Buty markowe
Buty markowe

Rodzaj butów, na jakie należy się zdecydować  wybierając się w góry, zależny jest głównie od tego, w jakim terenie zamierzamy z nich korzystać. Zależy również od pory roku, a także od masy ciała i ciężaru noszonego plecaka. W tym jednym przypadku zasobność naszego portfela nie powinna mieć znaczenia, gdyż tylko męskie buty markowe o odpowiedniej jakości zapewnią piechurowi komfort. Należy bowiem mieć na uwadze, że ze względu na budowę fizjologiczną stopy producenci wyróżniają obuwie męskie i damskie, a także dziecięce oraz przeznaczone dla juniorów.

W zależności od rodzaju terenu, w który się wybieramy, buty różnią się od siebie konstrukcją oraz materiałem. Im wyższe wymagania stawiane butom, tym musi być trwalszy, a co za tym idzie – droższy. Tu nie ma miejsca na kompromisy – lepiej wybrać tańsze pozostałe części ekwipunku, a zaoszczędzoną kwotę dołożyć do obuwia, bo tylko męskie buty markowe będą godne polecenia i sprawdzą się w trudnych warunkach panujących w górzystych terenach.

W niższych górach sprawdzą się półbuty z lekkich, przewiewnych tkanin, ale również buty z podwyższoną cholewką usztywniającą kostkę, co zmniejsza prawdopodobieństwo skręcenia stawu skokowego i zwiększa stabilność na nierównym podłożu. W góry wyższe wybierajmy buty typowo trekkingowe wykonane z mocniejszych materiałów, zaś w góry wysokie, gdzie będziemy mieli do czynienia z lodowcami i niskimi temperaturami, potrzebne nam będą specjalistyczne buty wysokogórskie, które są mocne, nieprzemakalne i ciepłe.

Szczegóły, na które warto również zwrócić uwagę podczas wybierania butów w góry to między innymi rodzaj podeszwy (idealnie, by była wykonana z materiału wolnościeralnego i zwiększającego przyczepność na śliskim podłożu), sposób sznurowania czy materiał, z którego wykonana jest wewnętrzna wyściółka.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij