Jakość materiału wyjściowego przy uprawie truskawek

O owocowaniu plantacji decyduje w dużej mierze jakość sadzonek do jej założenia. Sadzonki mogą być bowiem źródłem niektórych chorób i szkodników, których zwalczanie albo nie jest możliwe, albo trudne. Należą do nich nicienie pąkowo-liściowe, roztocz truskawkowy i choroby wirusowe czy nawet werticylioza. Do odmian wrażliwych zarówno na nicienie jak i roztocza należy Senga Sengana, a więc czołowa odmiana w Polsce. Pobieranie sadzonek z plantacji owocujących, zwłaszcza starszych, stwarza możliwość dostawania się tych szkodników i chorób na nowo zakładane plantacje.

Dlatego należny się zaopatrywać tylko w zdrowe sadzonki, które są obecnie w Polsce dostępne.

Już od 1969 roku obowiązuje program produkcji zdrowego materiału wyjściowego truskawek, który po kolejnym dwukrotnym rozmnażaniu przekazywany jest w stopniu oryginału – producentom. Obecnie produkuje się około 30 milionów sztuk sadzonek w stopniu oryginału, a od 1982 roku ich ilość ulegnie podwojeniu. Produkowana obecnie ilość oryginału jest o wiele za mała do założenia wszystkich nowych plantacji. Wystarcza zaledwie do założenia 750 ha, natomiast przy obecnym areale uprawy truskawek i użytkowaniu plantacji przez 4 lata powinno się zakładać rocznie 7,5 tysiąca ha nowych plantacji, czyli 10 razy więcej. Dlatego już od początku realizowania wspomnianego programu zakładano, że sadzonki w stopniu oryginału powinny być wykorzystane do jednorocznego rozmnażania, w celu otrzymania sadzonek w stopniu odsiewu kontrolnego do zakładania plantacji owocujących.

Sadzonki w stopniu oryginału można rozmnażać we własnym zakresie, nie wymagają bowiem kwalifikacji przez komisje państwowe. Należy jednak pamiętać o tym, że rozmnażalniki powinny być lokalizowane z dala od plantacji owocujących oraz mieć zapewnioną właściwą pielęgnację i skuteczną ochronę przed chorobami i szkodnikami.

Rozmnażalniki powinny być zakładane na polu wolnym od trwałych chwastów, a rozstawa roślin musi być większa niż na plantacjach owocujących i wynosić przynajmniej 80×80 cm lub 100×60 cm, aby umożliwić roślinom wytwarzanie wąsów i ukorzenianie się oraz rozwój sadzonek. Na rozmnażalniku muszą być usuwane kwiatostany, stosowane kilkakrotne pogłówne nawożenie azotowe w małych dawkach, aż do momentu wytwarzania się rozetek na wąsach, oraz stosowana ochrona chemiczna przed chorobami i szkodnikami.

Wymagania te mogą być jednak o wiele łatwiej spełnione przy lokalizowaniu rozmnażalników w wybranych gospodarstwach i otoczeniu ich fachową opieką ze strony instruktorów ogrodnictwa. Całością akcji musi kierować instytucja zainteresowana w produkcji owoców w danym rejonie. Bez tego szanse szersze upowszechnienie produkcji sadzonek w stopniu OK są małe.

Zwalczanie chwastów

Poważnym problemem w uprawie truskawek jest oprócz zbioru owoców – walka z chwastami. Na przeważającej większości plantacji chwasty zwalczane są ręcznie i przy pomocy zabiegów mechanicznych, jednak nie zawsze dostatecznie skutecznie. Często z braku czasu odchwaszczenie jest opóźnione, co wpływa bardzo niekorzystnie na wzrost i owocowanie oraz zdrowotność roślin.

Chwasty bowiem nie tylko konkurują z roślinami truskawek o wodę i składniki pokarmowe oraz światło, ale także stwarzają przez zacienienie korzystniejsze warunki do występowania niektórych chorób grzybowych. Natomiast częste mechaniczne wzruszanie gleby w międzyrzędziach, zwłaszcza głębokie, które ma miejsce na wielu plantacjach, jest dla truskawek szkodliwe.

Niszczy bowiem dużą ilość korzeni, których większość występuje w warstwie gleby do 30 cm. Prowadzi to również do przesuszenia gleby oraz zwiększa możliwość przemarzania takich plantacji podczas zimy. Na wielu bowiem plantacjach na skutek stosowania głębokiej uprawy mechanicznej w międzyrzędziach tworzą się wysokie i wąskie zagony. Zabiegi mechaniczne, o ile muszą być wykonywane, powinny polegać na wzruszaniu tylko wierzchni warstwy gleby do głębokości trzech lub najwyżej czterech centymetrów.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij