Magnez lek czy suplement

              Z badań wynika, że społeczeństwo ma problem z rozróżnieniem czym jest lek, a czym suplement. Mimo to 72% sięga po suplementy, a 48% stosuje je regularnie.

              Polsce jest dostępnych aż 139 suplementów diety, a produktów leczniczych z magnezem jest tylko 17. Są to dane z rejestru produktów Głównego Inspektoratu Sanitarnego- Departament Żywności Prozdrowotnej. Ważne jest dla zdrowia sięganie po odpowiedni preparat, ponieważ tylko taki da nam oczekiwane efekty. Magnes wybierany jest wtedy, gdy odczuwamy zmęczenie, problemy z koncentracją, drgające powieki czy skurcze w łydkach. Niedobór magnezu może skutkować zaburzeniami rytmu serca, dlatego tak ważne jest jego stosowanie. Można przyjmować go w postaci suplementów, albo żywności bogatej w niego. Lek magnez zalecany jest osobom wtedy, gdy stwierdzona jest przez lekarza hipomagnezemia.

              Czym różni się lek od suplementu? 

              Prawo polskie mówi, że lek powinien być przebadany oraz zatwierdzony i dopuszczony do obiegu przez Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Produkt musi być przebadany pod względem bezpieczeństwa, jakości i skuteczności. Musi leczyć objawy lub je łagodzić, zapobiegać lub wspomagać leczenie.

              Natomiast suplementy nie podlegają takim zaostrzeniom, jak produkty lecznicze. Stwierdzono, że sięganie po suplementy rzadko bywa skuteczne, a może być także niebezpieczne dla zdrowia. Jest tak dlatego, że nie ma kontroli nad nimi. W tych preparatach może znaleźć się wszystko. Mogą występować bakterie, które powodują różne choroby. Jeżeli wybieramy suplement diety, powinniśmy wybierać tylko te, które są dostępne w aptece oraz zawierające składniki jak magnez z witaminą B6. W przypadku ostrego niedoboru najlepiej sprawdzi się lek z magnezem.

             Kiedy i jaki lek wybrać?

             Lek z magnezem należy przyjmować tylko pod kontrolą lekarza i na jego zlecenie. Osoby, które cierpią na niedobór, czyli zmniejszenie stężenia magnezu we krwi poniżej 0,65 mmol/l. Powoduje to różne choroby ogólnoustrojowe. Ważne jest, aby w produkcie leczniczym pojawiły się jony magnezu, jakim są cytryniany i mleczany, a także wspomagacze, które zwiększają wchłanialność dla magnezu. Będzie to witamina B6.

 

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij