Na czym polega fenomen odzieży patriotycznej?

W ostatnich latach zauważalny jest zdecydowany wzrost zainteresowania odzieżą posiadającą symbolikę patriotyczną. Ubrania patriotyczne nie są spotykane tylko i wyłącznie na ulicach, coraz częściej ubierane są przez biegaczy czy zawodowych sportowców. Zdarzają się również celebryci fotografowani w odzieży patriotycznej. 

Odzież patriotyczna
Odzież patriotyczna

Koszulki z orderem Virtuti Militari, biało-czerwoną lotniczą szachownicą, symbolem polski walczącej czy odznaką dywizjonu 303 noszą zarówno miłośnicy historii, jak i rodziny z dziećmi. Patriotyzm od zawsze był w sercach Polaków, jednak nie zawsze mogli oni ubierać się nie tylko modnie, ale również patriotycznie.

Coraz bardziej zauważalny jest jeszcze jeden trend. Ludzie noszą odzież z symboliką patriotyczną praktycznie na co dzień, a nie tylko w dni świąt państwowych. Osoby ubrane w koszulki lub bluzy z biało-czerwonymi elementami czy orłami można spotkać biegających po parkach, na spacerach, a także na siłowni czy zakupach.

Zdecydowana większość odzieży patriotycznej nawiązuje do wydarzeń historycznych albo znanych polskich symboli. Można wśród nich znaleźć bluzy czy koszulki nawiązujące do żołnierzy wyklętych, powstania warszawskiego, dywizjonu 303 czy herbu II RP. Patriotyczna odzież coraz częściej zaczyna nawiązywać do mało znanych motywów historycznych przez większą część społeczeństwa. Doskonałym przykładem może być obrona Wizny w 1939 r. czy historia tzw. Huzarów Śmierci.

Oczywiście jeszcze do niedawna najczęściej kupowane koszulki i bluzy miały związek z żołnierzami wyklętymi. Jednak w ostatnim czasie prawdziwym przebojem okazała się koszulka z z białym orłem, a także biało-czerwoną opaską. Ogromne znaczenie przy wyborze odzieży patriotycznej ma nie tylko sam design, ale przede wszystkim jakość wykonania.

Należy również mieć świadomość, że patriotyzm w modzie łączy się z ekonomicznym patriotyzmem. Firmy, które oferują klientom odzież tego rodzaju zaczynają przykuwać bardzo dużą wagę, by nie tylko projektować w Polsce, ale również produkować. Celem firm jest także współpraca z polskimi producentami.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij