Najlepszy nawóz do roślin domowych – jak wybrać?

Każdy właściciel roślin domowych wie, że utrzymanie ich w jak najlepszej kondycji wcale nie jest łatwe i wymaga sporo pracy. Każda roślina wymaga innej pielęgnacji – niektóre czynniki jednak są wspólne: regularne nawadnianie, dobrej jakości podłoże, odpowiednio dopasowane nasłonecznienie; przecieranie liści, na których osiada kurz. Ponadto zaleca się nawożenie roślin i choć wiele osób tego nie robi, dzięki nawożeniu można uzyskać szybszy i zdrowszy wzrost roślin – jak więc wybrać dobry nawóz? Jakie są surowce chemiczne w przemyśle nawozowym?

Surowce nawozowe
Surowce nawozowe

Jak wybrać najlepszy nawóz?

Nawozy występują pod wieloma postaciami. Najlepiej wybierać nawozy na podstawie zaleceń producenta i kierować się opisem oraz składem produktu – na etykiecie znajdziemy informacje, czy nawóz jest uniwersalny, czy może przeznaczony dla konkretnych gatunków roślin. Do najpopularniejszych na rynku należą nawozy mineralne. Można się natknąć także na nawozy jedno- i wieloskładnikowe. Ponadto można wybrać nawóz wolnodziałający oraz w granulkach – taki nawóz rozsypuje się wokół roślin, a następnie przykrywa cienką warstwą ziemi lub płynie – płynny nawóz należy najpierw rozcieńczyć w wodzie, a następnie podlać nim rośliny. Mimo dostępności produktów sklepowych niektórzy stawiają na nawozy organiczne takie, jak obornik, czy gnojówka. Niemniej kiedy już wybierzemy formę nawozu, warto zapoznać się z jego składem.

Co powinien posiadać dobry nawóz?

Nawozy produkowane są z surowców nawozowych po to, by zapewnić rośliną wszystkie niezbędne do wzrostu składniki mineralne. Do prawidłowego i zdrowego rozwoju rośliny nie potrzebują wiele, właściwie niezbędne są trzy podstawowe pierwiastki – fosfor, azot i potas. Niemniej do dobrej jakości nawozów dodaje się także siarkę, magnez i wapń. Ponadto nawozy uzupełnia się o nieco mniej niezbędne, ale równie ważne składniki mineralne, takie jak: cynk, mangan, miedź, czy żelazo – dziki nim liście nie są odbarwione i zachwycają soczyście zielonym kolorem; dodatkowo rośliny domowe nie mają problemów z kwitnieniem, a nawet i owocowaniem.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij