Najpopularniejszy rodzaj tłumaczeń językowych

Określenie ‘tłumaczenie’ odnosi się do przełożenia treści tekstu, który powstał w języku źródłowym, na tekst w języku docelowym. Słowo to może odnosić się zarówno do procesu przekładania tekstów, jak i samego efektu takiej czynności.
Podstawowymi rodzajami tłumaczeń, które rozróżniają wszystkie podziały, są tłumaczenia ustne i pisemne. Pierwsze są niczym innym, jak tłumaczeniem słów wypowiedzianych, natomiast tłumaczenia pisemne polegają na przekładaniu tekstu zapisanego na inny tekst pisemny. Poza nimi istnieją jednak znacznie bardziej szczegółowe podziały tłumaczeń, w zależności od tego, gdzie są przeprowadzane, jakich narzędzi i technik używa tłumacz, itd. Zajmijmy się jednak najpopularniejszym z nich, czyli tłumaczeniem pisemnym.

Tłumaczenie pisemne – na czym polegają i jak pracuje tłumacz?

Pisemne tłumaczenia są interpretacją znaczenia tekstów pisanych w obcym języku. Innymi słowy, przetłumaczony tekst przekazuje to, co zostało napisane w źródłowym języku, na język docelowy. Nie jest to jednak proste tłumaczenie słowo po słowie, bo osoba dokonująca przekładu musi brać pod uwagę czynniki takie jak kontekst tematyczny, kulturowy, pojawienie się idiomów i wyrażeń specyficznych dla danego języka i różnice m.in. gramatyczne pomiędzy tłumaczonymi językami. Sama tylko znajomość języka obcego może więc nie wystarczyć do tego, aby stać się skutecznym tłumaczem.

Pisemne tłumaczenia są najbardziej upowszechnionym rodzajem tłumaczeń i używane są niemal we wszystkich dziedzinach życia. Jak mówi tłumacz francuskiego, wykorzystywane są między innymi w prawie, nauce, literaturze, publicystyce, na stronach internetowych i nie tylko. Stąd też pożądani są tłumacze posiadający odpowiednie specjalizacje, znający szczególnie jakąś wybraną dziedzinę wiedzy lub specyfikę tworzenia treści dla danego typu odbiorcy. Szczególne wymagania stawiane są tłumaczom, którzy wykonują przekłady na rzecz różnych urzędów i instytucji – tutaj jednak najczęściej zatrudniani są tłumacze przysięgli.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij