Ocieplenia natryskowe – czym ocieplić budynek część I

Kwestia ocieplenia budynku nie jest taka prosta, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę, że na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych metod oraz materiałów. Ostatnimi czasy dużą popularnością cieszą się dwie równie szybkie, proste i bezpieczne metody – ocieplanie nieruchomości wełną celulozową oraz ocieplanie natryskowe, a więc ocieplanie budynku pianą poliuretanową PUR. Obydwie opcje posiadają tyle samo zwolenników, co przeciwników, a także cechują się licznymi wadami oraz zaletami. Którą wybrać, aby za rok, dwa czy dziesięć lat nie żałować swojej decyzji?

Piana poliuretanowa – zalety

Piana poliuretanowa zwana również pianką PUR cechuje się świetnymi właściwościami fizykochemicznymi. Ocieplanie natryskowe jako jedna z niewielu metod ocieplania, pozwala uzyskać całkowitą szczelność. Bezpieczna dla ludzi, zwierząt oraz środowiska szybko rozprężająca się piana tworzy warstwę bez jakichkolwiek szczelin, dokładnie wypełniającą całą dostępną powierzchnie. Wbrew pozorom, całość jest bardzo lekka.

Ocieplanie metodą natryskową jest stosunkowo proste i szybkie. Oczywiście, wymaga specjalistycznego sprzętu, który dostępny jest jedynie w przypadku renomowanych firm. Właśnie ze względu na specjalne urządzenia, nie możemy pozwolić sobie na samoistne ocieplanie, bez udziału specjalisty. Niewątpliwą zaletą piany poliuretanowej jest jej łatwość przywierania niemal do każdej powierzchni – drewna, płyt, cegieł, a także betonu. Jednocześnie jest ona wyjątkowo elastyczna – współpracuje z budynkiem, wzmacniając jego konstrukcję.

Ci, którzy borykają się z szeroko pojętymi alergiami na pewno ucieszą się z faktu, iż pianki PUR są całkowicie bezwonne. Jako że ich właściwości bardzo wolno zmieniają się w czasie, nie występują takie zjawiska jak np. pylenie. Metoda natryskowa sprawdzi się wszędzie tam, gdzie liczy się przede wszystkim jakość. Piana doskonale chroni każdy budynek nie tylko przed zmienną temperaturą, ale również wilgocią czy hałasem. Warto dodać, iż materiał ten jest łatwopalny, aczkolwiek sam się gasi – można zatem powiedzieć, że zwiększa ogólne bezpieczeństwo nieruchomości. Pianka poliuretanowa bez wątpienia zwiększa komfort użytkowania domu.

Piana poliuretanowa – wady

Skoro piana poliuretanowa jest tak idealna, dlaczego nie każdy z nas może sobie na nią pozwolić? Jej główną wadą jest oczywiście cena. Całkowity koszt zastosowania piany do ocieplenia domu jest bardzo wysoki, a co za tym idzie, większość gospodarstw domowych decyduje się na mniej skuteczną, aczkolwiek tańszą opcję. Warto podkreślić jednak, że piana PUR pozwala zaoszczędzić w przyszłości na kosztach ogrzewania budynku.

W drugiej części naszego artykułu skupimy się na wadach oraz zaletach ocieplania domu wełną celulozową. Porównamy także obydwa materiały, sprawdzając, w który warto inwestować podczas budowy czy remontu naszej nieruchomości.

Facebook Comments

One thought on “Ocieplenia natryskowe – czym ocieplić budynek część I

  • 5 kwietnia 2017 at 12:35
    Permalink

    Uwazam, ze jesli trzeba zaplacic sporo tylko raz, by pozniej odczuc korzystna roznice w rachunkach za ogrzewania to piana poliuretanowa to dobra inwestycja. Ja zastosowalem piana systemowa gold 8-12 z kadri na ocieplenie poddasza i faktycznie oplacalo sie.

Dodaj komentarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij