Odmiany truskawek

Do założenia plantacji wybór odpowiedniej odmiany jest bardzo istotny. Obecnie liczba dostępnych i powszechnie uprawianych odmian truskawek jest mała.

Dominuje Senga Sengana

Senga Sengana
Senga Sengana

– ponad 70% udziału w nasadzeniach. Jest to odmiana bardzo plenna, ale w warunkach zapewniających jej dobrą ochronę przed szarą pleśnią, na która jest bardzo wrażliwa. Przy braku ochrony i wilgotnej pogodzie w okresie do początku kwitnienia do zbiorów owoców – gnije ponad 50 % plonu oraz zasycha spora część kwiatostanów, zanim zdążą wytworzyć się owoce. Dlatego jej uprawa staje się nieopłacalna przy braku skutecznej ochrony chemicznej. W takich warunkach lepiej zdaje egzamin uprawiana coraz częściej szkocka odmiana

Redgauntlet
Redgauntlet

. Dojrzewa nieznacznie wcześniej iż Senga Sengana, jest stosunkowo odporna na szarą pleśń oraz tylko niewiele mniej plenna od Sengi Sengany. Zasługuje w związku z tym na znacznie większą uwagę i szersze rozpowszechnienie. Jej wadą jest znacznie trudniejsze odszypułkowanie owoców, co występuje w mniejszym stopniu na glebach lekkich.

Trzecią odmianą pod względem powszechności uprawy jest odmiana pochodzenia francuskiego – Surprise des Halles zwana u nas Ananasową z Grójca. Występuje również po innymi lokalnymi nazwami. Jest jedną uprawianą obecnie odmianą wczesną. Charakteryzuje się stosunkowo dużą odpornością na szarą pleśń oraz nicienie pąkowo-liściowe, ale jest wrażliwa na roztocza truskawkowego i werticyliozę. Nadaje się szczególnie na gleby lekkie oraz na południowe skłony, gdzie może wcześniej dojrzewać. Na Pogórzu nie zdaje egzaminu, głównie ze względu na znacznie późniejsze dojrzewanie niż w innych rejonach. Nie odznacza się tak wysoką plennością jak Senga Sengana czy nawet Redgauntlet.

Polecane przez kilka ostatnich lat, zwłaszcza dla potrzeb przetwórstwa, odmiany Midway i Pocahontas nie przyjęły się, głównie ze względu na niską plenność i drobnienie owoców. Mają więc tylko lokalne znaczenie, podobnie jak odmiana Gorella, która jest bardzo wrażliwa na werticyliozę

Termin zakładania plantacji

W Polsce truskawki sadzi się w różnych porach roku, najczęściej jednak jesienią. Tymczasem liczne badania oraz praktyka wskazuje, że najkorzystniejsze z punktu wykorzystywania ziemi oraz owocowania plantacji jest zakładanie ich latem. Przeprowadzone przez dr Danka w Brzeznej doświadczenia w latach 1972-75 wykazały bardzo duży wpływ terminu zakładania plantacji na plon owoców nie tylko w pierwszym roku, ale także w następnych latach owocowania. Dla przykładu: plon odmiany Senga Sengana wynosił w pierwszym roku po posadzeniu na poletkach założonych 2 sierpnia – 12,7 ton w przeliczeniu na ha; natomiast na założonych o 14 dni później zmniejszył się o 30%. Na poletkach założonych o 4 tygodnie później zmalał już o 70%. W późniejszych terminach sadzenia plon był bardzo mały i nie liczący się. Z poletek założonych 2 i 16 sierpnia zebrano w drugim roku ponad 20 ton z ha, natomiast z założonych 2 listopada tylko 15,4 tony.

Tak duży wpływ terminu zakładania plantacji na wysokość plonu w pierwszym roku jest związany z charakterem rozwoju truskawek. Owocowanie zależy od tego, ile i jakich kwiatostanów zostanie wytworzonych przed zimą poprzedniego roku. Głównym okresem ich wytwarzania są sierpień iwrzesień. Aby wytworzyć maksymalną ich ilość, rośliny powinny być wysadzone i przyjęte przed tym okresem.

Dlatego im wcześniej posadzimy rośliny, tym więcej będą miały czasu na tworzenie kwiatostanów. Z drugiej strony, wczesne posadzenie roślin i dobry ich rozwój oraz ukorzenienie się przed zimą wpływa korzystnie na ich zimowanie i żywotność w następnych latach. Termin późnojesienny należy więc uznać za najmniej korzystny. Lepiej w takiej sytuacji zakładać plantację wczesną wiosną.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij