Odżywki białkowe i ich rola

Dobrze zbilansowana dieta może w całości pokryć dzienne zapotrzebowanie na białko, stąd możliwe jest osiągnięcie odpowiednich wyników treningowych bez spożywania odżywki. Zdarza się jednak, że nie zawsze jesteśmy w stanie tak zrównoważyć wartości odżywcze w naszym jadłospisie, by codziennie spożyć odpowiednią ilość białek. Odżywka białkowa pomoże wtedy uzupełnić ewentualne braki.

Czym jest białko?

Odżywka białkowa
Odżywka białkowa

Białko jest podstawowym źródłem energii, jako budulec kości i zębów bierze również czynny udział w budowie tkanki mięśniowej. Jest odpowiedzialne za przemiany metaboliczne, tworzy przeciwciała, hormony oraz enzymy, a także pełni funkcję transportową w organizmie. Ten bardzo ważny budulec pełen jest związków organicznych złożonych z węgla, azotu, siarki, wodoru oraz tlenu, dodatkowo na jego budowę składają się aminokwasy, które niezbędne są do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Kiedy jesteśmy aktywni fizycznie, w wielu przypadkach wspomóc możemy się odżywką białkową. Niezależnie czy zależy nam na redukcji tkanki tłuszczowej, czy rozbudowaniu masy mięśniowej, na rynku znaleźć można obecnie całe mnóstwo suplementów pomagających osiągnąć obrany cel. To bardzo szybkie i wygodne rozwiązanie.

Rodzaje dostępnych na rynku odżywek białkowych

Na rynku suplementów diety, odżywki białkowe spotkać możemy w trzech formach, pierwsza to koncentrat (WPC), który jest najbardziej znany i powszechnie używany przez sportowców. Skład białka w koncentratach WPC oscyluje między 70 -80 %. Drugim rodzajem są izolaty (WPI), w których skład białka sięgać może nawet 97 %. Tego typu odżywki dodatkowo pozbawione są tłuszczy oraz laktozy, której wiele osób dziś nie toleruje. Istnieje jeszcze jeden rodzaj znanej odżywki białkowej, a mianowicie hydrolizat, który poprzez hydrolizę składowych białek ma znacznie lepszą wchłanialność.

Jak dozować białko?

Aby osiągnąć prawidłowe rezultaty suplementacją białkową, należy na każdy kilogram masy ciała spożywać od 1,5 -2 g białka, rozpuszczonego w wodzie bądź w innym płynie. Odżywki białkowe bardzo często urozmaicane są smakiem truskawki, banana oraz wanilii, po to, by ich spożycie było dla nas jak najbardziej wygodne i komfortowe.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij