Parę słów o pompach

Pompy dozujące to precyzyjne urządzenia mechaniczne stosowane do dozowania wymaganej technologią ilości specjalnych substancji chemicznych. Pompy mogą dozować określoną z góry ilość substancji lub dzięki oprogramowaniu, dostosowywać ilość preparatu do aktualnych potrzeb. W reakcji na obniżenie kwasowości danej cieczy, pompa dozuje dokładnie tyle cieczy ile potrzeba, by ponownie osiągnąć właściwe parametry. Pompy dozujące wykorzystuje się w wielu różnych dziedzinach przemysłu: przemyśle spożywczym, chemicznym, farmaceutycznym, petrochemicznym, ale też w oczyszczalniach ścieków czy oczyszczalniach wody.

Pompy dozujące odmierzają ilość i częstotliwość 

Pompy dozujące działają na zasadzie przesyłu zassanej i dobrze wymierzonej cieczy. Czynność ta następuje podczas ruchu zwrotnego wykonanego przez element wypierający pompy. Część dozująca zaopatrzona jest w detale konwencjonalnych pomp tłokowych. To rozwiązanie staje się impulsem do wykonania przesyłu idealnie kontrolowanej ilości i kierunku przepływu brakującej cieczy. Równie istotną cechą pomp dozujących jest możliwość różnicowania zmian prędkości przepływu oraz zmian długości skoku tłoka urządzenia. Pompy dozujące występują w kilku podstawowych rodzajach, najczęściej stosuje się membranowe, tłokowe oraz perystaltyczne.

Pompy membranowe zasysają i tłoczą jednocześnie

Pompy membranowe to urządzenia wyporowe, których praca opiera się na dwóch membranach wykonujących ruch posuwisto-zwrotny. Tym sposobem powstaje komora, która jednocześnie zasysa i tłoczy ciecz. Zadaniem membran jest oddzielenie powietrza od cieczy. Ta technologia eliminuje przecieki chociaż dopuszcza śladowe ilości osadów, zawiesin oraz innych cząstek stałych. Stosuje się ją w różnych gałęziach przemysłu, przy przesyłaniu m.in.

  • substancji żrących
  • lotnych rozpuszczalnikach
  • lepkich mediach
  • produktach wrażliwych na ścinanie
  • brudnej wody
  • mniejszych ciałach stałych
  • kremach, żelach oraz olejach

Pompa membranowa może być całkowicie mobilna i pracować w dowolnych punktach danego zakładu.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij