Podstawowe urządzenia okulistyczne

Na pewno każdy z nas choć raz w życiu brał udział w badaniu okulistycznym i spotkał się wtedy z dużą ilością charakterystycznych urządzeń. Dociekliwym postaram się nieco rozjaśnić zastosowanie najbardziej podstawowego sprzętu okulistycznego.

Zacznijmy od początku, czyli autokeratorefraktometr

Autokeratorefraktometr jest jednym z urządzeń, bez którego nie obejdzie się żaden gabinet okulistyczny i służy do pomiaru krzywizny rogówki i wady wzroku. Użytkowanie polega na tym, że po jednej stronie siada pacjent, któremu trzeba dopasować głowicę optyczną do oczu, a on sam musi skupić wzrok na obrazie w urządzeniu (przeważnie są to góry lub balon); po drugiej lekarz, który przy pomocy dotykowego ekranu i joysticka jest w stanie w kilka sekund wykonać precyzyjny pomiar. Jest to tzw. załamanie obiektywne, czyli pomiar niezależny od człowieka, określany jedynie przez urządzenie.

Foropter prawdę ci powie

Kolejnym bardzo istotnym elementem wyposażenia jest foropter, który można spotkać w wersji manualnej lub bezdotykowej. Urządzenie składa się z soczewek sferycznych i cylindrycznych, pryzmaty, filtrów optycznych itd. Może ono określić np.: forię, stan akomodacji gałki ocznej, czy obecność astygmatyzmu. Podczas badania pacjent patrzy na przedmioty przez foropter, a lekarz zmienia soczewki pytając jednocześnie o odczucia i stan oczu pacjenta. Na podstawie wyników z tego urządzenia lekarz może określić sferę, cylinder i oś dla soczewki danego oka, a więc wytyczne do dobrych okularów korekcyjnych.

Lampa Szczelinowa
Lampa Szczelinowa

Lampa szczelinowa jako element każdej wizyty

Ciężko byłoby lekarzowi wydać precyzyjną diagnozę bez lampy szczelinowej, a badanie to nazywa się biomikroskopią. Dzięki urządzeniu lekarz jest w stanie poznać stan struktur oka pacjenta. Głównym elementem jest oczywiście lampa, która silne światło kieruje na poszczególne struktury gałki ocznej – powieki, spojówkę, twardówkę, rogówkę, tęczówkę, soczewkę i przednią część ciała szklistego. Urządzenie może zawierać wbudowane kilka filtrów lub soczewek, które dają dodatkowe możliwości badania np. oprócz przedniej, można zobaczyć również tylną część oka. Dodatkowym udogodnieniem mogą być tory wizyjne, które pozwalają na jednoczesny podgląd i rejestrację zdjęciową. Badanie z użyciem lampy szczelinowej pozwala na wykrycie takich schorzeń jak zaćma czy zapalenie spojówek.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij