Termometr – na co zwracać uwagę podczas zakupu

Zakup termometru nie jest wielką filozofią, chociaż biorąc pod uwagę dostępność rozmaitych typów oraz różnorodność pod względem cen, można mieć niemały problem. Zwracając jednak uwagę na kilka parametrów łatwiej będzie nam wybrać termometr, który spełni wszystkie stawiane mu oczekiwania, nie tylko uwzględniając cenę. Dziś zakazana jest sprzedaż termometrów rtęciowych, które do niedawna były powszechnie użytkowane. Wpływa na to fakt wypełnienia rtęcią. Substancją groźną zarówno dla ludzi, jak dla środowiska naturalnego.Choć umieszczony wewnątrz rdzeń bezpośrednio nie miał kontaktu z ludzkim organizmem podczas mierzenia temperatury, to jednak szklana obudowa stanowiło ryzyko stłuczenia, co za tym idzie, wypływu ów substancji. Nie da się jednocześnie ukryć, że konieczność dokonywania pomiaru nawet przez dziesięć minut i pozostawiana w pewnym bezruchu stanowiła nie lada kłopot. W szczególności dla małych dzieci. Na rynku pojawiają się coraz to nowsze i zaawansowane urządzenia elektroniczne, w tym między innymi termometry. Możemy wybierać pośród dotykowych, a także bezdotykowych. Najpopularniejsze i najczęściej stosowane są te dotykowe, czyli standardowe. Pomiarów dokonuje się umieszczając termometr przy czole, uchu, pod pachą, w ustach bądź też w odbycie. Zwykle trzeba mierzyć temperaturę przez około pięć minut, ale wyniki podawane są z dokładnością do 0,1.

Na podobną można liczyć kupując termometr bezdotykowe, chociaż trudno mówić o regule. Przed zakupem warto sprawdzić wszystkie oferowane parametry, bowiem wysoka cena niestety nie zawsze idzie w parze z jakością. Bezdotykowe termometry wygrywają na tym polu, iż pomiar dokonywany jest w zaledwie kilka sekund bądź nawet sekundę, dzięki wykorzystaniu zjawiska podczerwieni. Przyrządu nie trzeba przykładać do ciała, co wiąże się z zachowaniem maksymalnej higieny. Ponadto rozwiązanie to najlepiej sprawdza się w przypadku niemowląt i dzieci, którym trudno byłoby utrzymać termometr przez pewien czas, w określonym miejscu. Dla najmłodszych ciekawym rozwiązaniem są także termometry w kształcie smoczków, dzięki którym można uzyskać wynik po około 1-3 minutach, a zasada działania jest taka sama, jak w przypadku wszystkich termometrów elektronicznych. Podczas wyboru termometru warto więc zwracać uwagę na jego konstrukcję, dokładność wykonywanych pomiarów, szybkość pomiaru, jak i dostępność dodatkowych funkcji, między innymi możliwość zapamiętywania wykonanych pomiarów, sygnał pomiaru czy też zastosowanie do mierzenia temperatury wody, powietrza, posiłków.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij