Ubezpieczenia grupowe – odwołanie od decyzji PZU

Z pewnością niejednokrotnie mogliśmy usłyszeć lub też sami doświadczyć faktu, że firma ubezpieczeniowa znacznie niżej wyceniła poniesione przez nas szkody czy uszczerbek na zdrowiu, aniżeli to zakładaliśmy. Ogarnia nas wtedy rozczarowanie, bo z jednej strony cierpimy na stracie, a z drugiej strony, ubezpieczenie nie chroni nas tak, jak sobie to wyobrażaliśmy. Jest jednak furtka i w każdej takiej sytuacji mamy prawo do protestu. Odwołanie się od decyzji pozwala nam wyegzekwować satysfakcjonującą sumę, często bez konieczności wchodzenia na drogę sądową. Jak odwołać się od decyzji PZU?

Im szybciej, tym lepiej

W przypadku ubezpieczeń grupowych i uszczerbku na zdrowiu, na decyzję o wypłacie odszkodowania wpływ ma: tabela uszczerbku na zdrowiu, opinia lekarska oraz dokumentacja medyczna. Przed złożeniem odwołania należy więc bardzo dokładnie zapoznać się z decyzją i skonfrontować ją z posiadaną przez nas umową. Jeżeli uważamy, że przyzna kwota jest zaniżona, wówczas mamy trzy lata na złożenie odwołania. W tym wypadku jednak lepiej działać od razu, niewykluczone jest, iż będziemy musieli wykonać ponownie badania lekarskie, które potwierdzą rozstrój naszego zdrowia.

Jak złożyć odwołanie do PZU?

Ubezpieczyciel daje nam kilka możliwości do kontaktu. Pierwszym i najłatwiejszym jest skorzystanie z internetowego formularza na stronie PZU. Kolejną opcją jest wydrukowanie stosownego dokumentu, wypełnienie go i odesłanie na podany adres. Możemy także odwiedzić placówkę ubezpieczyciela i tam zasięgnąć informacji. Najlepiej jest jednak przygotować wniosek na piśmie (PZU udostępnia formularz)  i  za jego pośrednictwem uargumentować naszą decyzję. Co ważne, należy podać konkretne powody odwołania, dlatego też warto załączyć wszelką dokumentację związaną ze zdarzeniem, które miało miejsce (badania, wydatki, itp.). Od momentu otrzymania naszego pisma, firma ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku i odniesienie się do sprawy. W przypadku negatywnej odpowiedzi ubezpieczyciel ma obowiązek wyczerpująco uargumentować swoją decyzję, podając również jej podstawę prawną. Mając uargumentowaną odmowę będziemy mogli podjąć decyzję czy godzimy się z odwołaniem, czy jednak decydujemy się podjąć kolejne kroki – w tym wypadku występujemy na drogę sądową.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij