Urządzenia do różnych zadań – wciągarki ręczne i elektryczne

Na rynku posiadamy ogromny wachlarz wciągarek. Wyróżnić można następujące rodzaje ze względu na:

– rodzaj zastosowanego wyposażenia (wciągarki linowe i łańcuchowe),

– rodzaj napędu ( wciągarki ręczne i elektryczne).

Wciągarki typu ręcznego

Są one obsługiwane poprzez siłę ludzkich mięśni poprzez dźwignię. Możliwe jest to dzięki mechanizmom działającym na zasadzie przekładni –  skonstruowanej proporcjonalnie do wielkości udźwigu wciągarki. Dzięki temu mechanizmowi możemy ręcznie obsługiwać wciągarkę, która może mieć nawet 10t udźwigu (w takim przypadku ciężar będzie podnoszony bardzo powoli). Wciągarki ręczne mają mniejszy udźwig niż wciągarki elektryczne. Zdarza się jednak, że użycie wciągarki ręcznej jest jedynym wyjściem np. w miejscu w którym nie ma dostępu do zasilania elektrycznego bądź wtedy, gdy dana strefa zagrożona jest wybuchem.

Wciągarki ręczne mają z reguły kompaktową budowę. Skrzynka, w której jest schowany mechanizm urządzenia, najczęściej wyposażona jest w hak do zawieszenia na dźwignicy lub innym elemencie konstrukcyjnym o odpowiedniej wytrzymałości. Urządzenia tego rodzaju są stosunkowo lekkie i mają niewielkie gabaryty, dzięki czemu łatwiej jest je przetransportować z punktu A do punktu B.

Wciągarki ręczne są przystosowane do współpracy z wózkiem jezdnym, co umożliwia nam przemieszczanie podniesionego ładunku wzdłuż toru, po którym porusza się właśnie wózek jezdny.  Takim torem może być np. dźwigar suwnicy bądź górna belka bramki warsztatowej.

Wciągarki typu elektrycznego

Wciągarka elektryczna
Wciągarka elektryczna

Konstrukcja wciągarek elektrycznych jest nieco bardziej zaawansowana niż ta w przypadku wciągarek ręcznych. Wynika to głównie z większej ilości mechanizmów, które stanowią o działaniu tego urządzenia. Wciągarki elektryczne nie są wyposażone w hak do zawieszenia na dźwignicy i stosuje się je głównie stacjonarnie. Ich budowa jest zintegrowana z wózkami jezdnymi, przeznaczonymi docelowo do poruszania się wzdłuż belki stalowej. Wciągarki elektryczne mają znacznie większy udźwig niż wciągarki ręczne oraz montowane do suwnicy wymagają zasilania, które doprowadzane jest do nich za pomocą przewodów montowanych na dźwigarze. Taka forma okablowania umożliwia swobodne zwijanie i rozwijanie zgodnie z miejscem pracy urządzenia.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij