Ważne w uprawie truskawek

Obserwowany w ostatnich latach wzrost produkcji owoców truskawek w naszym kraju był głównie wynikiem zwiększenia powierzchni plantacji, a tylko w małym stopniu wzrostu plonu z jednostki powierzchni. Zwykle plony są wciąż niskie i nie przekraczają 5 ton z ha. Zajmujemy drugie miejsce w świecie pod względem ilości produkowanych owoców, ale jedno z ostatnich pod względem wydajności z jednostki powierzchni. Tymczasem w Polsce istnieją warunki do osiągania znacznie większych wydajności. Istnieją bowiem liczne plantacje, zarówno uspołecznione, jak i indywidualne, na których średnie roczne plony przekraczają 10 lub nawet 15 ton z ha. Są one osiągane dzięki właściwej agrotechnice i ochronie oraz doborowi materiału nasadzeniowego. Truskawki traktowane są w większości przypadków jako jedna z upraw w płodozmianie polowym, która zapewnia nieco lepszą opłacalność w tych warunkach niż żyto czy ziemniaki.

Zapotrzebowanie na owoce truskawek wciąż rośnie, głównie dla potrzeb przemysłu i eksportu. Konieczna więc jest intensyfikacja produkcji wprowadzenie takich metod upraw, które umożliwią istotny wzrost plonu z jednostki powierzchni. Wymaga to spełnienia szeregu warunków, zarówno na etapie zakładania plantacji, jak i w okresie trwania uprawy.

Stanowisko

Pod uprawę truskawek nadaje się przeważająca większość gleb w Polsce. Nieprzydatne są tylko luźne piaski oraz gleby podmokłe i ciężkie gliny. Na pierwszych rośliny odczuwają brak wilgotności podczas suchej i upalnej pogody, natomiast drugie sprzyjają występowaniu chorób grzybowych lub są trudne do uprawy.

Tymczasem wiele plantacji truskawek w Polsce zakładanych jest na takich właśnie glebach.

Truskawki tolerują stosunkowo duży zakres pH gleby, jednak najlepiej czują się na glebach lekko kwaśnych o pH 5,5-6,5. Tylko gleby bardzo kwaśne o pH poniżej 4,5 oraz alkaliczne nie nadają się do ich uprawy. Pierwsze należy wapnować, natomiast na drugich najlepiej nie uprawiać truskawek. Takich gleb jest u nas na szczęście stosunkowo mało. Wapnowanie kwaśnych gleb powinno być wykonane przynajmniej na pół roku przed zakładaniem plantacji.

Wystawa terenu nie ma istotnego wpływu na wysokość plonu, ale wpływa na wczesność dojrzewania owoców. Na stokach południowych początek dojrzewania jest wcześniejszy niż na północnych. Są więc one korzystne dla odmian wcześnie dojrzewających, u których dodatkowe przyśpieszenie dojrzewania o kilka dni ma duże znaczenie.

Przygotowanie stanowiska

Pole pod truskawki powinno być całkiem wolne od chwastów trwałych, szczególnie perzu, który jest bardzo uciążliwy w zwalczaniu. Dla truskawek nie jest również obojętny przedplon. Niektórych roślin należy unikać w płodozmianie bezpośrednio przed nimi. Są to: koniczyna, lucerna, ziemniaki, pomidory i tytoń. Koniczyna może być bowiem żywicielem groźnego dla truskawek nicienia – węgorka niszczyka i razem z lucerną sprzyjają występowaniu szkodników glebowych, takich jak pędraki i opuchlaki. Pozostałe rośliny sprzyjają nagromadzeniu się w glebie grzyba Verticillium – sprawcy groźnej choroby truskawek – werticyliozy, szkodliwej szczególnie dla odmian Ananasowa z Grójca, Midway i Gorella. Najkorzystniej jest sadzić truskawki po mieszankach zbożowych sprzątanych z pola wiosną za zielono. Pozostawiają one dostatecznie dużo czasu na przygotowanie stanowiska pod tę bylinę.

Truskawki należą do roślin o wyjątkowo małych wymaganiach pokarmowych. Potrafią rosnąć i owocować nawet na glebach ubogich wskładniki pokarmów. W doświadczeniach przeprowadzonych w Instytucie Sadownictwa stwierdzono, że nawożenie azotowe w trakcie trwania plantacji może nawet obniżać plon owoców, stymulując wzrost wegetatywny. Dlatego na glebach średni żyznych i żyznych truskawki nie wymagają nawożenia mineralnego przy trzyletnim okresie użytkowania plantacji. Wymagają natomiast nawożenia organicznego przed założeniem plantacji, najlepiej w postaci dobrze przegniłego obornika. Dostarcza on dostatecznej ilości składników pokarmowych do gleby oraz bardzo wydatnie poprawia jej strukturę i stosunki wodne, co sprawia, ze w takich warunkach truskawki lepiej rosną i owocują. Obornik winien być zastosowany dostatecznie wcześnie przy letnim zakładaniu plantacji najlepiej wiosną.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij