Wózek paletowy – podstawowe informacje: jak wygląda obsługa wózków paletowych?

Jak zdobyć uprawnienia na wózki paletowe? Czy obsługa wózków paletowych jest trudna? Czy praca z wózkami paletowymi wymaga specjalnych umiejętności? Jak przygotować pracownika do obsługi wózka paletowego? Jak długo winien trwać kurs nauki obsługi wózka paletowego? Czy mogę zacząć korzystać z urządzenia nie mając w tym zakresie doświadczenia? Ci, którzy nie znają się na paleciakach, a więc nigdy wcześniej nie mieli z nimi do czynienia, stworzyli swojego rodzaju legendę, opowiadającą o tym jak trudno jest samodzielnie obsłużyć nowoczesny sprzęt. Wydaje się, że praca z wózkiem paletowym jest istną męczarnią – prawdziwym utrapieniem dedykowanym najbardziej wytrwałym pracownikom fizycznym. Nic bardziej mylnego. Nie ma nic łatwiejszego, prostszego, a w pracy na magazynie również przyjemniejszego, aniżeli obsługa wózka paletowego. Niektórzy porównują ją do jazdy samochodem, jednakże jest to bardzo „naciągane” stwierdzenie. Niewielkich rozmiarów paleciak posiada raptem kilka przycisków, jest znacznie mniejszy, porusza się na stosunkowo niewielkim terenie, a do tego, nie musi uwzględniać sygnalizacji świetlnej i niezliczonej ilości dziwnych i niezrozumiałych przepisów prawnych. Mówiąc prościej, wózki paletowe są miłe i proste w obsłudze, niezależnie od tego, czy mamy w tym zakresie jakieś doświadczenie, czy też nie. Jak wygląda to w praktyce?

Wózki paletowe
Wózki paletowe

Do szczęścia wystarczy nam jedna dźwignia – tzn. siłownik hydrauliczny. Wszystko sprowadza się do zapamiętania trzech podstawowych komend: PODNOSZENIE to nic innego jak podniesienie ładunku za pomocą wahadłowego ruchu dyszla przy złożeniu dźwigni w odpowiedniej pozycji; OPUSZCZENIE to – jak sama nazwa wskazuje – opuszczenie ładunku za pomocą ustawienia siłownika hydraulicznego w odpowiedniej pozycji, JAZDA sprowadza się natomiast do ruchu i kierowania wózkiem za pomocą ustawień dźwigni w pozycji neutralnej. Finalnie należy wspomnieć, iż wózki paletowe ręczne, a więc te, o których cały czas piszemy, nie podlegają dozorowi technicznemu ze strony Urzędu Dozoru Technicznego. Podobnie jest w przypadku modeli paletowych unoszących, rozwiązań z masztem oraz wózków paletowych wysokiego podnoszenia.

Wiedza na temat działania ręcznych wózków paletowych nie sprowadza się wyłącznie do podziału dostępnych rozwiązań, jakości i materiałów, z których zostały one wykonane czy też sposobu jazdy. Równie ważne jest pojęcie o ewentualnych usterkach, jakie mogą zdarzyć się podczas regularnej eksploatacji urządzenia.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij