Wygodne oświetlenie kuchni

W kuchni spędzamy dużo czasu, głównie przygotowując i spożywając posiłki. Jest ona pomieszczeniem, w którym szczególnie istotne jest przemyślane rozmieszczenie oświetlenia. Wpływa ono nie tylko na nastrój, ale także spełnia funkcje użytkowe i dobrze dobrane ułatwia korzystanie z kuchni.

Jak oświetlić kuchnię?

Warto podzielić kuchnię na sektory. Robocze części takie jak blat, okolice zlewozmywaka i kuchenki wymagają lepszego światła, w celu zapewnienia najwyższego komfortu użytkowania kuchni i przygotowywania posiłków. Korzystanie z wygodnej i mądrze rozplanowanej kuchni to czysta przyjemność.

Lampy do kuchni
Lampy do kuchni

Obecnie, planując oświetlenie kuchni, nie skupiamy się tylko i wyłącznie na oświetleniu ogólnym – obok lamp wiszących pod sufitem doświetlamy także blaty, zlewozmywaki, szafki czy wyspy. Oświetlenie ogólne nie musi być tak jasne, jak to przeznaczone do przestrzeni roboczej.

Miejsca, w których korzystamy z ostrych narzędzi np. noży, wymagają idealnych warunków oświetleniowych, nie tylko ze względu na wygodę, ale także bezpieczeństwo. Dlatego też nad blatem czy zlewem warto zamontować dodatkowe źródła światła takie jak niewielkie nowoczesne lampy halogenowe lub LED. Doświetlenia może wymagać również wyspa kuchenna (a więc także miejsce, na którym najczęściej znajduje się blat).

Nowoczesne lampy umożliwiają różnorodne rozwiązania w zakresie uruchamiania źródła światła. Szafki kuchenne można wyposażyć w nowoczesne, niewielkie lampki, uruchamiane za pomocą przełączników mechanicznych lub sensorowych, które włączą światło w momencie, gdy którąś z nich otworzymy. Z kolei światła nad wyspą z łatwością możemy uruchamiać za pomocą czujnika ruchu, który może działać w różnych odległościach, zależnie od naszych potrzeb.

Kuchnia połączona z jadalnią

Lampy do jadalni zasługują na szczególną uwagę, gdy planujemy wystrój tego pomieszczenia. W jadalni centralnym punktem jest stół, a co za tym idzie, jego odpowiednie oświetlenie jest kluczowe dla przyjemnego siedzenia przy stole. Klasyczny wybór to pojedyncza lampa zawieszona nad stołem, przeznaczonym dla 2-5 osób, powinna oświetlać całą powierzchnię blatu. Dobrze sprawdzi się lampa z dużym, szerokim kloszem, której wysokość zawieszenia można regulować. W przypadku większych stołów wartym uwagi rozwiązaniem jest kilka lamp zawieszonych obok siebie, zapewniających optymalne doświetlenie każdego stanowiska. Dzięki temu wspólne biesiady będą radosne i komfortowe. Różnorodne modele (kwadratowe, okrągłe, prostokątne czy owalne) dają możliwość wyboru dopasowanego do własnych upodobań. Warto też zwrócić uwagę na typ blatu, jaki posiada stół:

  • blaty ciemne, matowe będą pochłaniały światło, dlatego warto wybrać mocniejsze światło,
  • blaty szklane lub wykończone lakierem będą odbijały zbyt mocne światło, co będzie skutkowało oślepieniem osób przy nim siedzących. Z tego powodu należy wybrać źródło światła o umiarkowanej mocy.
Facebook Comments

Dodaj komentarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij