Związki chemiczne w naszym życiu- siarczany i ich rola

Siarczany to związki chemiczne, z którymi mamy styczność w życiu codziennym. Występują w minerałach, roślinach, żywności, lekach, nawozach, w lakierach, farbach, paszach dla zwierząt itp. Słowem- wszędzie. W tym artykule przybliżymy działanie trzech rodzajów siarczanów (miedzi, magnezu i potasu), które są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, służące człowiekowi oraz faunie i florze.

Co nam daje siarczan miedzi?

Sól, która powstała z kwasu siarkowego i miedzi najczęściej występuje jako minerał (kryształ) o nazwie chalkantyt. Jego działanie jest wykorzystywane w przemyśle metalurgicznym np. przy koloryzacji żelaza. W gałęzi budowlanej przy produkcji farb i lakierów, a w przemyśle drzewnym i meblowym do konserwacji drewna. Jest grzybobójcza, co wykorzystano w przemyśle farmaceutycznym, ogrodniczym i rolniczym.

W weterynarii stosuje się tę sól w leczeniu gnilca racic i kopyt u zwierząt. Miedź z siarką jest skutecznym środkiem dezynfekującym, dlatego używa się tego związku np. do dezynfekcji stawów hodowlanych z rybami słodkowodnymi. Dzięki temu ryby mają czystą wodę, w której zdrowo rosną.

Gdzie spotkamy siarczan magnezu?

Związek ten znalazł wykorzystanie w różnych gałęziach gospodarki. To składnik leków przeczyszczających, zapobiegających poronieniom, działających odkażająco, ściągająco, osmotycznie. W przemyśle spożywczym wykorzystuje się go do produkcji wód mineralnych. Służy również w gałęzi chemicznej do obciążania bawełny, ścieśniania struktury wody w celu wywołania spadku jej objętości, a także tworzy emulsje np. przy produkcji farb i lakierów. Ceniony jest w kosmetyce, a także w przemyśle ogrodniczym i rolniczym.

Po co nam siarczan potasu?

Ta sól stosowana jest przede wszystkim jako środek zakwaszający glebę pod rośliny lubiące środowisko kwaśne. Jednocześnie ziemia wzbogacana jest w siarkę oraz potas. Doskonały nawóz dla drzew owocowych, krzewów, warzyw, kwiatów. W budownictwie stosowany jest jako aktywator wiążący anhydryt w zaprawie np. pod wylewkę podłogową.

 

 

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij