Jak podłączyć żyrandol?

Podłączenie żyrandola jest zależne od tego, z jakim oświetleniem mamy do czynienia. To zadanie nie jest trudne, dlatego każdy powinien sobie z tym poradzić. Nowoczesne żyrandole doskonale podkreślają charakter otoczenia i dodają mu elegancji. Jak podłączyć żyrandol? O czym warto pamiętać? Co jest najważniejsze?

Żyrandol na jedną żarówkę

Oświetlenie do domu i oświetlenie ogrodowe z powodzeniem znajdziemy w sklepie z lampami. Producent żyrandoli dokłada wszelkich starań, aby sprostać naszym oczekiwaniom. Po zakupie warto wiedzieć, jak połączyć żyrandol. Współczesne instalacje stawiają na 3 rodzaje przewodów elektrycznych: przewód L – ma kolor czarny, brązowy lub czerwony, przewód N – kolor niebieski, przewód PE (ochronny) – kolor żółto-zielony. W przypadku żyrandola na jedną żarówkę, jeden kabel podłączamy do przewodu zerowego, a drugi do włącznika fazowego. Przewód ochronny dodatkowo podłączamy do obudowy.

Żyrandol na trzy żarówki

Podłączenie żyrandola na 3 żarówki może wiązać się z kilkoma wariantami, co zależy od liczby przewodów w suficie. W razie dwóch kabli z sufitu, do zerowego przewodu podpinamy trzy przewody zerowe od każdej z żarówek. Trzy przewody fazowe z kolei podpinamy od żarówek do kabla fazowego przez włącznik. Przy dwóch sufitowych kablach zawsze świecą wszystkie żarówki.

 

Jeśli mowa o 3 kablach w suficie, możemy spotkać dwie sytuacje. W tym przypadku w suficie są dwa fazowe przewody i uziemieniu lub przewody: fazowy, neutralny i ochronny. Elektrycy doskonale znają się na tych czynnościach.

 

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij