Miejsce, dokładność, szybkość – jak działają powszechnie dostępne termometry część

Mamy głęboką nadzieję, że zdołaliśmy przekonać każdego z Was do zakupu przynajmniej jednego egzemplarza termometru. Nie ulega wątpliwości, że urządzenie te jest niezbędne w każdym domu, nie tylko tam, gdzie są osoby starsze oraz dzieci. Zanim jednak wejdziemy do pierwszej lepszej apteki czy drogerii celem nabycia produktu, zapoznajmy się z ofertą rynkową bez konieczności wychodzenia z domu. Jakie termometry możemy spotkać w sklepie i które sprawdzą się w naszym przypadku najlepiej?

Jakie termometry znajdziemy na rynku?

1. Termometr szklany

O tym, co to jest oraz jak wygląda nie trzeba nikomu mówić. Termometr szklany to urządzenie, które bez wątpienia pamięta każdy z nas. Modele jakie znamy zawierały rtęć. W 2007 roku Unia Europejska wydała specjalne rozporządzenie, w którym to zakazała produkcji oraz sprzedaży termometrów rtęciowych. Jej decyzja podyktowana była oczywiście rtęcią, która jak wiadomo jest silnie niebezpiecznym dla zdrowia i życia pierwiastkiem. Rtęć wyłącznie z jednego termometru jest w stanie skazić jezioro o stosunkowo dużej powierzchni. W 2009 roku urządzenia te już na zawsze zniknęły ze sklepowych półek.

Oczywiście, na rynku nadal znajdziemy termometry szklane, aczkolwiek bez rtęci. Pierwiastek ten został zastąpiony nieco bardziej bezpiecznymi cieczami – głównie alkoholem oraz galem. Ci, którzy pamiętają tradycyjne, rtęciowe termometry szklane, doskonale zdają sobie sprawę, iż urządzenia te były mało precyzyjne, zaś na sam wynik mierzenia temperatury trzeba było czekać nawet trzy minuty. Jeśli chodzi o zalety, to nie da się ukryć, termometry te nie potrzebowały jak współczesne modele, nieustannej wymiany baterii.

2. Termometr paskowy

Najprawdopodobniej termometr paskowy jest jeszcze starszy od termometrów rtęciowych. Bez wątpienia urządzenie te znają nasze babcie. Modele te były niezwykle popularne jeszcze w czasach PRL-u. Termometry paskowe były lubiane dzięki prostocie obsługi. Obecnie są one mało praktyczne, zaś sam pomiar trwa za długo.

Aby zmierzyć temperaturę termometrem paskowym należało przykleić do czoła, nad łuk brwiowy, specjalny pasek wielokrotnego użytku. Po pewnym czasie na podziałce widniejącej na tym pasku wyświetlił się wynik. Pomiar ten był oczywiście mało dokładny. Granica błędu oscylowała nawet w zakresie pół stopnia w obydwie strony.

3. Klasyczny termometr elektroniczny

Klasyczne termometry elektroniczne to dzisiaj najpopularniejsze urządzenia do mierzenia temperatury. Jak wygląda pomiar? Urządzenie wyposażone zostało w specjalną sondę zakończoną czujnikiem. Aby zmierzyć temperaturę wystarczy wsadzić produkt w określone w ulotce czy instrukcji obsługi miejsce, a następnie poczekać na sygnał dźwiękowy. Po tym czasie na wyświetlaczu pojawi się temperatura jaką aktualnie posiadamy. Warto wspomnieć, że na rynku znajdziemy wiele różnorodnych klasycznych termometrów elektronicznych. Modele te różnią się od siebie nie tylko kształtem, materiałem, z którego wykonana została obudowa, ale również rodzajami końcówek i funkcjami dodatkowymi.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij