Oszczędności na zakup mieszkania
Na skłonność do oszczędzania gospodarstw domowych ma duży wpływ stabilizacja gospodarcza i polityczna kraju, a także realizowana polityka rządu zapewniająca bezpieczeństwo gromadzenia oszczędności oraz zapewniająca stabilność systemu finansowego. Sektor bankowy jest stabilny i wiarygodny.
Reklama: Domy Bydgoszcz
W Polsce od 1994 r. działa Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG), który objął ochroną gwarancyjną środki gospodarstw domowych na rachunkach bankowych w bankach komercyjnych i w bankach spółdzielczych. W 2012 r. BFG objął ochroną również środki ludności gromadzone w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK). Limit gwarancji środków zgromadzonych przez jednego deponenta od 30.12.2010 r. wynosi 100 tys. euro (przeliczonych po aktualnym kursie na złoty). Środki do tej wysokości podlegają 100% gwarancji BFG. Poza systemem gwarancji przez BFG, a także często poza zasięgiem nadzoru Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego są różnego rodzaju piramidy finansowe i parabanki, które nadal powstają i działają w Polsce na szkodę ludności.
Mimo ostrzeżeń KNF parabanki znajdują klientów, którzy lokują swoje oszczędności w ryzykowne przedsięwzięcia, co często powoduje relatywnie duże straty dla tych klientów. Aby podejmować racjonalne decyzje dotyczące oszczędzania, a także inwestowania w instrumenty finansowe, w tym w instrumenty długookresowego oszczędzania, np. na cele emerytalne, niezbędne jest zaufanie do instytucji państwa oraz instytucji pośrednictwa finansowego, w tym banków.
W okresie 25 lat transformacji systemowej nastąpił w Polsce wzrost zaufania do banków i innych instytucji pośrednictwa finansowego, na co wskazują badania opinii publicznej (Diagnoza Społeczna), które były w Polsce przeprowadzane co dwa lata, począwszy od roku 2000 roku, a ostatnie w 2015 r.
Zaufanie jako warunek długoterminowego oszczędzania na zakup nowego mieszkania.
Największym zaufaniem wśród instytucji finansowych, według badania z 2015 r., cieszy się Narodowy Bank Polski (NBP), do którego duże lub umiarkowane zaufanie deklarowało 63%, a brak zaufania jedynie 12%. (pozostałe osoby nie miały zdania). Do banków komercyjnych w badaniu Diagnoza Społeczna 2015, zaufanie deklarowało 44% badanych, ale 26% nadal nie ufa bankom, a 30% nie miało zdania. Należy podkreślić, że jest to wyższy poziom zaufania niż wobec pozostałych instytucji finansowych. System bankowy w Polsce jest stabilny w zakresie banków komercyjnych oraz spółdzielczych, co powinno zachęcać do zaciągania kredytów hipotecznych na zakup nowego mieszkania lub mieszkań z rynku wtórnego.