Fotografia analogowa a cyfrowa

Używając aparatów cyfrowych, nie musimy zastanawiać się jakiego filmu będziemy używać. Tę decyzje mamy możliwość podjąć jeszcze przed wykonaniem zdjęcia. W menu aparatu ustawiamy potrzebną czułość, wybieramy czy to ma być zdjęcie czarno białe czy w kolorze lub w sepi, wybieramy filtry, których nie musimy już zakładać na obiektyw. Dowolnie możemy również ustawić kontrast, nasycenie kolorów oraz ich parametry w zależności od oświetlenia w jakim wykonujemy zdjęcie. To wszystko osiągniemy po naciśnięciu kilku przycisków w aparacie.

Dawniej konieczne było nabycie filmu oraz idealne jego naświetlenie, wywołanie i dopiero wtedy mogliśmy zobaczyć rezultat naszej pracy. W między czasie zanieczyściliśmy środowisko różnymi odpadami powstałymi przy produkcji fotografii.

Dzisiaj trzeba zaopatrzyć się w karty pamięci, nośniki danych, baterie oraz komputery podłączone do internetu. Za to jesteśmy wstanie od razu zobaczyć efekty naszej pracy i nanieść błędy. Bez problemu możemy rozpowszechnić dowolną ilość informacji wizualnej na dowolną odległość. Wytrzymałość elektronicznych nośników danych jest rzeczą dyskusyjną jednak możliwość powielania w nieskończoność cyfrowych plików pozwala na bezpieczne przechowywanie informacji. Kolejnym atutem fotografii cyfrowej jest możliwość ich wielokrotnego wywoływania dzięki zapisowi w postaci plików RAW.

Nowe aparaty cyfrowe zaczynają być urządzeniami multimedialnymi. Dzięki ich opcjom możemy rejestrować filmy wideo, nagrywać dźwięk, dodawać słowne komentarze do poszczególnych zdjęć, zapisać położenie geograficzne położenie aparatu dzięki GPS w trakcie robienia zdjęć.

 

 

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij