Jak zaoszczędzić na budowie domu jednorodzinnego – Projekt

Ponad połowa Polaków mieszka w domach jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa stanowi około 50% powierzchni wszystkich mieszkań. Aż 38% istniejących domów ma nieocieplone ściany zewnętrzne. W większości takich budynków źródłem ciepła są paliwa stale, których spalanie (w okresie grzewczym) powoduje duże zanieczyszczenie powietrza, głównie pyłami. Eksploatacja starych, nieocieplonych budynków, wyposażonych w przestarzałe instalacje grzewcze jest bardzo kosztowna i dodatkowo niszczy środowisko i nasze zdrowie. Żeby zmienić ten stan rzeczy, zaoszczędzić pieniądze wydawane na ogrzewanie i eksploatację własnych domów oraz poprawić jakość środowiska naturalnego, należy projektować domy nowoczesne prawie niezużywające energii – co powoli narzuca prawo, i termo modernizować istniejące budynki – co doradza rozsądek.

Aby pomóc rozwiązać problemy dotyczące efektywności energetycznej i zanieczyszczenia powietrza, prezentujemy cykl artykułów na temat sposobów oszczędzania energii w budownictwie jednorodzinnym. Zawierać one będą odpowiedzi na najważniejsze pytania – od wyboru działki, projektu, technologii budowy i właściwych materiałów, przez nowoczesne instalacje wykorzystujące odnawialne źródło energii, po szczegółowe wyliczenia kosztów inwestycyjnych i oszczędności na wydatkach na eksploatację takiego domu.

Pamiętajmy jednak, że wiedza i odpowiednie materiały to nie wszystko. O powodzeniu budowy energooszczędnego domu lub jego termomodernizacji decyduje także jakość robót budowlanych. Chociaż na rynku jest coraz więcej firm oferujących usługi w zakresie budowy albo modernizacji efektywnych energetycznie budynków, to wciąż wielu z nich brakuje doświadczenia w stosowaniu najnowocześniejszych materiałów i technologii, w tym tych wykorzystujących OZE i systemy inteligentnego budynku. O tym, jakimi kryteriami należy się kierować przy wyborze wykonawcy, również dowiecie się Państwo z naszego poradnika.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij